MUZEUM ZIEMI

Dwadzieścia pięć lat zbierackiej pasji popartej fachową wiedzą i doznaniami empirycznymi. Efekt zgromadzono w jednym miejscu w niewielkim domu na końcu Kletna przez Arnolda Miziołka, gospodarza tego muzeum. Zapraszamy do odwiedzenia nietuzinkowego Muzeum Ziemi, które na pewno zachwyci was bogactwem, kolorami i niezwykłością okazów.

Znajdziecie tutaj kamienie, minerały i skamieniałości, również te, które występują w okolicach Kletna. Kolekcja jest stale uzupełniana nowymi okazami. Tylko tutaj w Polsce można zobaczyć cztery skamieniałe gniazda z jajami dinozaura. Są też ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich oraz inne formy życia flory i fauny sprzed 250 milionów lat.

Od niedawna przy muzeum istnieje „Park Jurajski”, gdzie można podziwiać dinozaury i skamieniały las permski, które przeniosą nas w dawne epoki geologiczne. Raj dla dzieci!

Udostępnianie dla zwiedzających

Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 9:00 do 17:00. Bilet normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 5 zł. Gospodarz obiektu zwykle osobiście oprowadza zwiedzających. Ma dla nich wiele opowieści o licznych wyprawach i poszukiwaniach, które przenoszą słuchaczy w świat pasji, ryzyka i przygody.

Na miejscu jest też niewielki sklepik, w którym można kupić okazy minerałów, prostą biżuterię z kamieni półszlachetnych oraz galanterię kamienną, np. lampę z agatu lub soli kamiennej.

Dobrym uzupełnieniem wizyty w muzeum jest zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w starej kopalni uranu w Kletnie, w której prezentowane są m.in. minerały w naturalnych stanowiskach (ZOBACZ WIĘCEJ) E.N.B.!.